Štyri kroky k fasáde bez plesní

Obrázok plesnejúcej fasády pokazí majiteľovi náladu aj deň. Zeleno-čierne fľaky nešpatia dom len zvonku, ale dokážu narobiť riadnu paseku aj v murive. V takýchto situáciách sa čakanie nevypláca a treba vyhľadať odborníkov. Skrátka, plesne musia preč! Na všetko postačia iba štyri kroky. Rátajte s nami…

Okom nepostrehnuteľné, no dajú o sebe vedieť

Mikroskopické organizmy, ku ktorým plesne patria, tvoria prirodzenú súčasť života okolo nás. Ak sa nebezpečne premnožia vytvoria na ploche steny alebo fasády vyrastú do podoby zelených až čiernych škvŕn s hodvábne bielym povlakom. Plesniam sa darí najmä v rozpätí teplôt od 20 do 35 °C, čo býva na vrchole leta a začiakom jesene. K životu potrebujú dostatočný prísun živín, vody a kyslíka. Pozor! Kondenzácia vody a vlhkosť na povrchu steny alebo fasády je pre život plesní oveľa podstatnejšia, ako hodnota relatívnej vlhkosti vzduchu.

Na svete žije množstvo druhov plesní – od tých neškodných, až po tie agresívne. Existujú aj plesne, ktoré človeku vyslovene pomáhajú, napríklad pri výrobe antibiotík alebo skvelých a chutných syrov. Obecne sa však dá konštatovať, že plesne nás nemôžu ohroziť priamo. Hlavným rizikovým faktorom pobytu blízko plesní sú najmä výtrusy, teda emisie z organizmu, inak nazývané aj spóry. Práve ony sú najčastejšie pôvodcami podráždených slizníc, kašľa, zápalov priedušiek, astmy alebo alergií. Plesne v priamom kontakte s človekom môžu byť spúšťačom alergí a kožných ekzémov.

Pokiaľ ide o steny a fasády stavieb, tak sú plesne dokonale prispôsobivé a celkom nevyberavé. Napadnú nielen starý, rokmi zavlhčený múr, ale aj novostavbu alebo nájomný a zateplený panelák. Tienené, na sever orientované steny obľubujú plesne aj preto, lebo tu nájdu veľký dostatok organických mikročastíc z ovzdušia, ktoré sa zachytávajú v štruktúre omietky a slúžia im ako vítaný zdroj obživy.

Už v úvode sme jasne povedali, že plesní sa treba rýchlo a účinne zbaviť, a tak je dobré poznať základné kroky ich likvidácie a odborníkov, ktorí nimi skutočne vládnu.

Krok prvý: tlak a voda

Ak sme zvolili zdatných profíkov, bude prvým krokom celého procesu čistenia čistá voda a poriadny tlak. Plesne žijúce na fasáde sa totiž musia odstraňovať za mokra, čo je pre profesionála nemenná zásada. Robiť túto prácu na sucho, prináša nielen nízku efektívnosť práce, ale vzduchom poletujúce plesne a ich výtrusy narobia ešte viac škody v širokom okolí. Silný prúd vody z vysokotlakového čističa fasádu dokonale vyumýva a plesne odplaví do zabudnutia. Po skončení treba postihnuté miesta ešte veľmi pozorne skontrolovať, aby neostal znečistený jediný centimeter plochy.

Krok druhý: dezinfekcia

Plesne sú skutočne životaschopné mikroorganizmy. V druhom kroku je preto potrebné čistené miesto poriadne vydezinfikovať a prekaziť im akúkoľvek budúcnosť. Najlepším a dlhoročnou praxou odskúšaným prostriedkom je dezinfekčný náter Sanatop Likvid Profi, ktorý celú ošetrovanú plochu zbaví zárodkov mikroorganizmov. Tu treba poznamenať, že prípravok sa musí naniesť na úplne suchú fasádu a nechať, aby pôsobil 24 hodín. Sanatop  neobsahuje chlór a jeho účinok je pozoruhodný. Sanatop dokáže spoľahlivo zlikvidovať až 99,99 percent prítomnej kontaminácie v podobe rias a organických nečistôt.

Tretí krok: výmaľba

Keď ostala fasáda naozaj čistá a poriadne vydezinfikovaná, môže sa otvoriť otázka možnej výmaľby napadnutej steny. Pochopiteľne, že hlavné slovo má zákazník. Zjednotenie pôvodného odtieňa fasády s novonamiešanou farbou sa už nedá z pochopiteľných dôvodov dosiahnuť, ale tento krok tvorí bežnú súčasť procesu čistenia.

Krok štvrtý: protiplesňový náter

Túto štvrtú etapu možno z hľadiska ďalšej úspešnej ochrany fasády považovať za kľučovú. Špeciálny a vysokoúčinný náter LSG je svojim zložením priemyselným polymérom a jeho vlastnosti sú pozoruhodné. Najdôležitejšou z nich je difúzny odpor, čo znamená, že takýto materiál dokáže prepúšťať vodné pary. K téme jestvuje aj príslušné slovo – paropriepustnosť. V zjednodušenej podobe ide o to, že vlhkosť, ktorá obsiahnutá vo fasáde sa vďaka náteru LSG voľne z múrov odparí. Na druhej strane sa však vzdušné pary z okolitej atmoféry do tej istej fasády už nedostanú.

Štyri kroky profesionála

V tejto chvíli, by sme radi štvoricu popísaných činností uviedli na správnu mieru. K týmto krokom, ktoré vedú k dokonalému odstráneniu plesní z fasády a ošetreniu plochy, ale nie je povolaný každý. Dokonalý výsledok a konečný úspech potrebuje aj základný predpoklad: precízne pracujúcich profesionálov, ktorí do bodky ovládajú špecifické know-how a rokmi praxe ho doviedli k vyváženosti, a to v každom z prítomných prvkov.

Medzi skutočných odborníkov v tejto oblasti patrí spoločnosť A SERVIS LIPKA, ktorá v oblasti likvdácie plesní a ochrany budov pracuje už viac ako dve desaťročia. Dnes firma zaujíma v regióne strednej Európy popredné miesto a má spokojných zákazníkov z najrôznejších oblastí podnikania, obchodu, ale aj medzi majiteľmi domov alebo nájomných bytov.

Pri každom svojom pracovnom úkone spoločnosť využíva len preverené a vysoko spoľahlivé technológie, ktoré jej umožňujú ponúkať vyvážené a cenovo dostupné služby, a samozrejme dokonale čisté fasády a steny.

Keď ste teda pri úvahách a hľadaní ako sa účinne a šikovne zbaviť plesní, narazili na firmu A SERVIS LIPKA, zvolíte dobré riešenie v každom ohľade. Budete v rukách ozajstných odborníkov a poctivých profesionálov, ktorí pomôžu vám aj vašej fasáde a zároveň ponúknu záruku kvality na dlhé roky.