ako sa brániť proti vandalomEšte aj dnes mám z toho všetkého zmiešané pocity. Neviem, čo nás to vtedy s mužom napadlo, ale zrejme sme mali dočasné zatmenie mysle. Prišiel vtedy za nami syn, ktorým práve v tom čase mohutne otriasala nevypočítateľná puberta. Na prvé počutie bola jeho prosba absolútny úlet, ale človeku sa rozleží a o pár dní vidí veci inak.

Skrátka. Chlapec mal predstavu, že by si rád vyskúšal graffiti, pričom mu napadlo, že stena garáže, stojacej vedľa nášho domu bude dobré cvičné pole. Manžel ho poslal obratom medzi trubky s argumentom, že garáž tu nie je preto, aby ju mladý pán počmáral svojim nezmyslami. Mne sa do hádky nechcelo, a tak zostalo len čakať, čo sa udeje. 

Chlapec mal však v zálohe tajného žolíka. Položil na kuchynský stôl niečo ako skicu, ktorá na stene garáže predstavila celkom vtipný a vydarený obrázok auta, ktoré vyhralo dajakú veľkú motocenu a naplno žiari šťastím. Muž to rázne odvrhol, no po pár dňoch, a s istými úpravami, nakoniec súhlasil, takže syn skákal meter dvadsať od radosti.

Dokonca…

tipy ako odstrániť graffitiDokonca to zašlo tak ďaleko, že v deň, keď sa novopečený sprejer postavil ku stene garáže, mu náš tatko krátko asistoval. Poviem vám, to bol pohľad za všetky drobné. No nič, chalan sa fakt snažil a na obrázku makal veľmi poctivo, takže výsledok nebol z rodu tých čarbaníc, ktoré človek vidí prakticky všade, ale pôsobil vcelku zaujímavo a sviežo.

Manžel sa po pár dňoch tváril, akokeby to bol jeho nápad. Dokonca som ho pristihla so susedom, ako mu vešia bulíky na nos, že syna vlastne ku graffiti inšpiroval on. No čo už, chlapská ješitnosť bola zase raz v ráži. Tak, či tak, obrázok sa obecne páčil, bol vskutku vydarený a stena garáže, smerom od ulice vyzerala naozaj originálne.

Bohužiaľ, nemyslela si to zrejme dajaká partia adrenalínových sprejerov, ktorá o niekoľko dní všetko pokazila. Synov obrázok totiž pochopili ako pozvanie na ďalšie „umelecké výboje,“ a tak sme v jedno ráno išli svorne do kolien – všetci traja.

Nielenže…

rady ako odstrániť graffitiNielenže bezhlavo poničili synovo vtipné graffiti, kam popridávali kopec čarbaníc, nezmyslov a tagov, ale pre svoje „street umenie“ využili aj fasádu nášho domu, ktorá so stenou garáže tvorila takmer súvislú plochu. Jednoducho povedané – všade vládla hotová graffiti katastrofa.

Muž bol jasne na infarkt a soptil cez pol ulice, pričom nezabudol pripomenúť, že to dávno hovoril, že presne toto mal na mysli, že takéto puberťácke nezmysly nikdy nič dobré nenosia, že si to chalan odpracuje, zaplatí a vôbec. Skrátka, bol ako januárové kachle pred výbuchom sadzí. Rozpálený, hrozivo dunivý, naštvaný.

Syn sa preventívne zdekoval a nebolo ho poriadne vidieť až do večera. Mne preto pripadla klasická úloha nárazníka. Našťastie, môj manžel je samozhasínací, takže po pár desiatkach minút už hľadaľ riešenie, ako s tou hrôzou rýchlo, efektívne, a najmä, účinne vybabrať. Kým obvolával svojich kamošov a známych, ja som už sedela za počítačom a hľadala s pomocou webu dajakú profesionálnu pomoc. Nakoniec, web poskytuje stovky možností on-line.

Web…

AGO na všetky povrchyWeb bol skutočne plný rôznych firiem, firmičiek a spoločností, ktoré pri čistení graffiti sľubovali hory-doly. Ja som však vedela, že zlikvidovať sprejerské výtvory nie je len tak. Využila som teda niečo ako „kolektívnu klientskú pamäť“ a hľadala skôr podľa recenzií, poďakovaní a kladných odkazov zákazníkov.

No, a jednoznačne sa to vyplatilo. Pomerne rýchlo sa mi totiž v spleti najrôznejších firiem a značiek, ktoré sa odstraňovaniu graffiti venujú profesne, vynorila spoločnosť A SERVIS LIPKA, ktorá pôsobila nanajvýš dospelo, seriózne a skúsene. Koniec-koncov, prečo nie, ak sa v tejto oblasti služieb pohybuje už viac ako dvadsať rokov.

Nakoniec som si začala všetky informácie o A SERVIS LIPKA, s.r.o. dávať do súvislosti a zdalo sa mi, že práve ona bude tou najlepšou voľbou. Prečo? Nechcem tu nijako manipulovať, ale posúďte sami a možno sa s mojim názorom stotožníte. Napokon, skutočnú kvalitu a poctivú tradíciu ešte nikto nikdy na dlho neoklamal.

Podľa…

antigraffitová ochranaPodľa dostupných informácií je spoločnosť A SERVIS LIPKA jedinou profesionálnou firmou na Slovensku, ktorá zákazníkovi garantuje nielen funkčnosť antigraffitovej metódy, ale tiež najnižšiu cenu na trhu. Už len toto vyjadrenie človeka nakopne tým správnym smerom.

Firma profesionálne odstraňuje rôzne graffiti, čistí fasády a steny, pritom nanáša ochranné nátery alebo antigraffiti nástreky. Naviac, A SERVIS ponúka aj Systém čistých budov, teda účinnú prevenciu, kvalitnú antigraffiti ochranu a rýchle odstránenie nového graffiti. Navyše, metódu čistenia a ochrany fasád a stien preverili dlhé roky odbornej praxe.

V prípade, že pri čistení ide o materiály typu teraco, mramor, žula a pod., preniká sprejová farba až do hĺbkovej štruktúry materiálu. Aj preto býva technologicky problematické jej dokonalé a konečné odstránenie. Na ploche tak môžu ostať rôzne fľaky, mapy alebo tiene. Riešením je špecializovaná firma, ktorá dokáže takto poškodený kameň „opraviť.“

Pre zákazníka…

ochrana pred graffitiPre zákazníka v tomto ohľade platí ešte jedna dôležitá informácia. Počas odstraňovania graffiti na štruktúrovaných omietkach alebo bežných fasádach, by mal klient počítať s tým, že s likvidáciou sprejovej farby dochádza aj k čiastočnému odstráneniu pôvodného náteru.

Špecialista firmy A SERVIS LIPKA počas takéhoto odbormého zásahu nevzhľadné graffiti zjemní až na úroveň akéhosi „hmlistého obrázka.“ Takéto ošetrené miesto následne prekryje vopred namiešanou farbou, ktorá sa čo najviac približuje pôvodnému originálu.

Podstatné je, že keby sa graffiti na fasáde len narýchlo a v strese pretrelo farbou podobnej fasáde,  graffiti začne postupne presvitať a objaví sa na ploche znovu. Týmto unáhleným krokom tak klient nedosiahne očakávaný výsledok.

Vo finále…

odstránenie graffiti z tehálVo finále sa preto plocha profesionálnemu zákroku nevyhne. Ešte jedna technologická poznámka. Odstraňovanie graffiti spoločnosť A SERVIS LIPKA realizuje iba pri vonkajších teplotách, ktoré neklesli pod 10 stupňov Celzia.

A tak medzi vôbec najúčinnejšie a najvýhodnejšie odborné riešenia, ako dôkladne a spoľahlivo ochrániť fasádu pred znečistením býva jedinečná antigraffiti ochrana. Presne zvolený špeciálny náter navyše ochráni vonkajšiu plochu aj pred každodenným atmosferickým znečistením.

Firma A SERVIS LIPKA v oblasti prevencie navyše realizuje už spomínaný program pod názvom Systém čistých budov. Jej klientom poskytuje nielen rýchle odstránenie graffitov plus antigraffitový náter, ale zároveň zabezpečuje servisnú údržbu novoznečistených plôch. Systém sa v praxi mimoriadne osvedčil a na trhu vykazuje skutočne vysokú úspešnosť.

V princípe…

odstránenie graffiti z betónuV princípe je tento spôsob praktický a značne výhodný. Ak si klient A SERVIS nechá na svojej budove odstrániť graffiti a táto plocha bude následne ošetrená antigraffiti náterom, ďalšia prípadná likvidácia sprejerských výtvorov zákazníka vyjde už len minimum pôvodnej sumy. Súčasťou tohoto úkonu je tiež obnovenie antigraffiti vrstvy na ploche.

Z pohľadu odborníka je tak jasné, že väčšine problémov spojených s čistením graffiti sa dá predísť aplikáciou spomínanej antigraffiti ochrany. Tento špeciálny systém, realizovaný firmou A SERVIS LIPKA v súčasnosti predstavuje najlepší, a vlastne jediný postup, ako sa zbaviť sprejerských čmáraníc bez nutnosti poškodenia pôvodnej farebnosti.

Samotné nanášanie náteru sa riadi schváleným a overeným technologickým postupom. V zásade platí, že pri hladkých plochách odborníci aplikujú najčastejšie 3 vrstvy náteru. Keď ide o fasády so štrukturovaným povrchom, steny viac pórovité alebo nerovné. Musí sa aplikácia opakovať minimálne šesťkrát, ale častejšie až dvanásťkrát.

Náter…

odstránenie graffiti z fasádyNáter typu AGO môže firna A SERVIS naniesť aj na špecifickejšie povrchy, napr. marmolit. V tomto prípade sa antigraffiti ochrana mimoriadne vypláca. Ak sa cieľom sprejerov stala práve fasáda s marmolitovou úpravou, býva technologicky nemožné graffiti odstrániť. Potom ostáva už len jedno riešenie – naniesť na stenu novú vrstvu marmolitu.

Veľkou výhodou antigraffiti náteru AGO je možnosť nanášať ho na rôzne druhy povrchov, dokonca aj na plasty. Výnimku z pravidla predstavujú leštené kovy, polykarbonáty a sklenené plochy. O antigraffiti nátere platí zlaté pravidlo, že jeho nanášanie priamo závisí od konkrétnych klimatických podmienok.

Uvedené služby spoločnosti A SERVIS LIPKA sú teda obvzlášť vhodné pre budovy, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednom okruhu záujmu sprejerov. Antigraffiti ochrana však nájde svoje poslanie i pri účinnom zabezpečení vzhľadu budov, stavieb a ich fasád.

Majiteľom…

kto odstráni graffitiMajiteľom nehnuteľností sa vypláca najmä pri objektoch, ktoré stoja na okrajoch miest, v rámci priemyselných celkov alebo pri frekventovaných cestách. Skrátka, všade tam, kde sa sprejerská komunita rada a často pohybuje.

Pre klienta Čistenie, odstraňovanie grafitov zaznie ešte ďalšia dôležitá informácia. Ak bol na konkrétnej budove, či jej stene alebo fasáde, vykonaný špeciálny antigraffiti AGO náter, prípadne nástrek, spoločnosť A SERVIS takémuto zákazníkovi garantuje, že nové graffiti bude odstránené v termíne do štrnástich dní.

Napokon, tento prísľub tvorí súčasť Zmluvy o dielo medzi firmou A SERVIS a klientom. Týka sa územia Českej republiky, Slovenska a Rakúska. Táto špecifická, ústretová služba je v konečnom dôsledku jasným dôkazom, že klient a jeho maximálna spokojnosť sú pre spoločnosť A SERVIS vždy na prvom mieste. Aj tento fakt svedčí o výške firemnej kultúry a profesionálne zrelom podnikateľskom profile spoločnosti.

Z pohľadu…

kvalitné odstránenie graffitiZ pohľadu firmy A SERVIS býva včasné a účinné odstránenie graffitov dôležité aj v spojitosti s už prezentovaným firemným konceptom – Systém čistých budov. Samotný koncept sa na trhoch mimoriadne dobre ujal a nesutále stabilne pozoruhodné výsledky. Firma má preto eminentný záujem na jeho úspešnom pokračovaní.

Prax jasne preukázala a preverila, že ak sa novovzniknuté graffiti začnú odstraňovať bez čakania a čo najráznejšie, okolité skupiny sprejerov prestanú mať záujem o ďalšie pokusy. Koniec-koncov, z ich strany nejde práve o lacnú zábavu. Ak má hladina adrenalínu spoľahlivo fungovať, mali by ju sprevádzať „adekvátne“ podmienky.

Zo všetkého uvedeného a prečítaného som mala viac ako dobrý pocit. Tešil ma najmä fakt, že som narazila na spoločnosť skutočných profesionálov, ktorí majú takéto označenie nielen na vizitkách alebo na webe, ale sa ním riadia v každodennej praxi.

Telefonát…

prípravky na odstránenie graffitiTelefonát a následná dohoda ma vo všetkom utvrdili. Pozorne ma vypočuli, zorientovali v téme a ponúkli riešenie – technické aj finančné. V poriadku, uznávam, ich služby sú cenovo o niečo vyššie ako je tomu pri iných firmách, ale za moderné technológiie, a najmä skutočnú kvalitu, si iste každý uvážlivý človek rád priplatí.

O niekoľko dní sa odborníci z A SERVIS LIPKA u nás prihlásili. Okrem iného boli veľmi sympatickí, svoje úlohy mali presne podelené a nezdržiavali sa zbytočnými poznámkami alebo rečami. Jednoducho, už na prvý pohľad každý videl, že túto prácu nerobia po prvý raz a sú dokonale zohratí a skúsení.

V prvom rade vybranou chémiou odstránili všetky tie príšernosti zo stien domu aj garáže, pričom ich bezmála „zrušili,“ keďže po nich ostali na ploche len akési matné tiene. Manžel aj syn ich chvíľu sledovali a uznanlivo pokyvovali hlavou. Napokon, vidieť skúseného profíka pri práci je svojim spôsbom aj estetický zážitok.

Následne…

najlacnejšie odstránenie graffitiNásledne celú plochu pokryli farbou, ktorá kopírovala pôvodný odtieň fasády. Po vysušení oboch stien na ne naniesli ochranný antigraffiti náter AGO, ktorý sa stal neviditeľným štítom proti novým pokusom sprejerov.

Keď zamestnanci z firmy A SERVIS LIPKA so svojou prácou skončili, bolo jasné, že sme zažili pri práci firmu, ktorá nielenže dodržala dané slovo, ale do bodky, a najmä profesionálne, splnia všetky naše očakávania a predstavy. Skrátka, skutoční odborníci, pre ktorých sú spokojný klient a dobré meno ich firmy vždy na prvom mieste.

Všetky…

čím odstrániť graffitiVšetky hrozivé čarbanice a fľaky boli z našich stien nadobro preč, aj keď to v tomto prípade „odniesli“ aj sprejerské obrázky nášho syna. Nakoniec, graffiti sa mu po tom nemilom zážitku  asi trochu znechutilo. My s manželom sme boli radi. Navyše sme vedeli, že keby sa náhodou niečo podobné na stene objavilo, firma A SERVIS zariadi všetko potrebné.

Vďaka spoločnosti A SERVIS LIPKA a unikátnemu AGO antigraffiti náteru sme tak vedeli, že problém graffiti máme odteraz vo svojej réžii. Pričom metóda ochrany a čistenia od firmy A SERVIS predstavuje jej trvalú záruku.